eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

HELPP ILL GIVE BRAINLIEST, Drag a description to match each equation.
Scientists who believe in the genetic-programming theories of aging and reject the error theories will most likely agree with the statement that:
branliest if correct
n(n+1)+3=45 what number n makes?
Vietnamese people ___________ with chopsticks. * like to eat like eating dislike eating hate to eat 12. “What ____ your mother _________?” “She is slim and she
Find the value of 1-4+ 31. 8. 8 56
7. A wrestler won 60% of 50 matches. How many did he win?
What is cultural diffusion, and how does it work? Give two examples of cultural diffusion involving ancient empires. Be specific and detailed. Your examples may
Write an essay on basketball history and how the game has changed over time. Assignment Guidelines: The essay should be two paragraphs and at least 250 words in
Can you help me here pls? Asap