madelynromero410 madelynromero410
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Readiness Test
00:00
The Johnsons sold corn at a local farmer's market. They sold 56
pounds of corn to 15 customers. How many total ounces of corn did they
sell?

Respuesta :

AayushTripathy
AayushTripathy AayushTripathy
  • 01-10-2020

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

56 pounds = 16 * 56 ounces

=> 896 ounces sold, If my answer helped, please mark me as the brainliest!!

Thank You !

Answer Link

Otras preguntas

Identify the event as dependent or independent. Mary chooses a game piece from a board game, and then Jason chooses a game piece from three remaining pieces.
compare and contrast Passage 1 "F-f-fellow students, I-I-I am here t-t-today to ask f-f-for your s-s-support," Andrew stuttered. He paused. He couldn't get
To address concerns about potential overdiagnosis and overtreatment of bipolar disorder in children, which new diagnosis in the depressive disorders category wa
ПАБВГДДДДДДДДДД⁷⁷⁷⁷⁷⁷⁷⁷⁷⁷⁷⁷
. Find the number of real number solutions for the equation. x2 − 15 = 0 0 1 2
The interrelationships between the endocrine and the nervous systems are especially apparent in question 5 options: a.a steroid-producing cell in the adrenal co
Randy bought 6 candy bars for $7.74. What is the cost per candy bar?
___________ marks the end of a sentence.
Whqt happen to energy when yhe amplitude decrease
How do I work out this question ??