estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of angle Z
the substance in blood consisting of 90% water is ​
The mean length of 6 rods is 44.2 cm. The mean length of 5 of themis 46 cm. How long is the sixth rod?​
Im working on a group project can you read it and tell me if it is good? Learning Real World Problems in School In school we are only taught reading, math, hist
PLEASE HELP ME ASAP! THANK YOU EXPLANATION = BRAINLIEST The radius of a circle is 4 meters. What is the area of a sector bounded by a 135° arc? Give the exact a
ricardo have two snacks.One snack has the mass of 167 grams,and the other has 243 grams what is the difference in the mass of snacks
HELP LOL Just need the numbers
Is letter a part of correspondence?​
In 2010, the population of a city was 90,000. From 2010 to 2015, the population grew by 8%. From 2015 to 2020, it fell by 6%. To the nearest 100 people, what wa
Given m|n, find the value of x. + >m (7X+6) (9X-24)