Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

When writing an essay can the writer refer to himself?
The largest organ in your body is your ______.
In most programming languages, before you can use any variable, you must include a ____ for it.
In an exothermic reaction, an increase in temperature favors the formation of products. true or false.
What does the term multisyllabic mean?
What do you think about fast growing salmon?
how do you asses if your community is healthy.what are the characteristics of a healthy community?
blood clots form to stop bleeding. this occurs through the clumping of blood, which is also known as ?
Pure water is an electrolytic solution. true false user: static electricity can attract and repel. true false
to the nearest hundredth, what is the circumference of a circle with a radius of 5 units?