laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The price of a ring was increased by 30% to £325. What was the price before the increase?
In recent history, nation-states have been formed when ______. colonies were granted their independence monarchs consolidated their power people migrated to
Write a brief description of your ‘perfect’ day, using strong, active verbs.
Please help I will mark brainliest
which line supports the infernce that oedipus is a proud man? i would be a hard hearted man indeed i shall assist uou willingly in every way why are you sitting
In most of the Spiderman films, the viewer knows that Peter Parker is actually a superhero, but his character manages to hide that from those around him. His be
What is 3 log y -2 log x -4 log z written as a single logarithm
9 pounds of ground beef cost $40.32. What is the price per ounce?
Plz help 20 points answers
Need help with English what is the sentence down below? Hyperbole, Metaphor, personification, Simile The ocean waves swallowed her up as it viciously tore thro