iEATyoPizzaRoll
iEATyoPizzaRoll iEATyoPizzaRoll
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

a store sells 2 pounds of tomatoes for $7. Write an equation that represents the cost, c, for t pounds of tomatoes

Respuesta :

bye2615
bye2615 bye2615
  • 03-10-2020

Answer:

t pounds = 3.5 (or just t = 3.5c)

Step-by-step explanation:

2 pounds of tomatos for 7$ means that one pound of tomatos for 3.5$. Therefore, t pounds = 3.5 c

Answer Link

Otras preguntas

Use the distrubuative property to write each expression as an equivalent algebraic expression. (-10+9)3
Which of the following is correct regarding the strategies of each side during the Civil War? Select one: a. The South created a naval blockade of Northern port
Pizza planet is running a sell 3 pizzas for $16.50. What is the unit rate for one pizza?
please help on this one?
Which one of these is NOT an example intercellular communication? A) Bacteria share information about nutrients B) Ribosomes make proteins C) Endocrine cells
Arah wants to give the pizza delivery boy a 20 percent tip. If the pizza bill is $48.25, how much should she tip?
complete using the reflexive property, 5x = ______ PLEASE HELP ASAP!!!
Can someone help me with this
Which verb best completes this conversation? María: Yo me_________ muy temprano por la mañana y voy al gimnasio. Samuel: Yo en cambio nunca puedo levantarme te
(99 points, will give brainlist~) -The story that is used to answer these questions is the wonderful wizard of oz- Q1: List two settings and give examples from