bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following graphs of exponential functions corresponds to a geometric sequence with a first term of 4 and a ratio of 1/2?
(PLS HELP?) Quadrilateral WXYZ is a rectangle. The perimeter of triangle XYZ=24, XY+YZ=5x-1, and XZ=13-x. Find the length of WY.
What essential nutrient is found in meats and beans? a. carbohydrates b. protein c. fats d. vitamin c
Great, go for 13! where did the inca empire exist? 1=asia 2= south america 3=africa 4=hint 5= skip reply 1, 2 or 3 for free 4 or 5 cost $1
Horacio y Fernando______ en la cafetería cuando Miguel se cayó al suelo What do I put in the blank? Almorzaron or almorzaban?
2 hours and 10 minutes converted into seconds is _____. 78,000 s 7,800 s 6,400 s 2,160 s
What is the value of y^-5 and x^-3 for x = 2 and y = -4? answers A. 10/3 B. 128 C. -1/128 D. -128
If you wanted the item that cost the most at the top of the table, you would sort in descending order. true false
_______ is a romantic language. (points : 1) german swedish english french
Which type of exercise involves field movement and mobilization of resources rather than simulation? a. full-scale exercise b. drill c. functional exercise d