Janicearr Janicearr
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jan buys x pounds of apples for $6. The apples cost $2 per pound. The cost can be modeled
by the equation 2x = 6. Plot a point the number line to represent the value of x.
+
0
+
1
+
2
+
3
+ +
4 5
+
7
+
8
+
9
6
10
11
12
13
14

Respuesta :

deonarinekameal37
deonarinekameal37 deonarinekameal37
  • 02-11-2020

Answer:

3 this is the answer for the question

Answer Link

Otras preguntas

The sketch shows two parallel lines cut by a transversal. Which set of angle pairs are NOT corresponding angles?
The length of a rectangle is represented by the polynomial 2x^3-5x^2+8 and the width is represented by the polynomial x+3 .Complete the following statements abo
Need help for these questions about the text
Where are the soft and hard palate located and what are their functions?
Rewrite 0.62 as a fraction in lowest terms. 62/100 31/50 10/62 or 5/31
Consider the diagram. The congruence theorem that can be used to prove △LON ≅ △LMN is
The window of my house were as yellow as
How does walker reveal Dee’s character by describing her clothing?
A certain element has a half life of 4.5 billion years. (a). You find a rock containing a mixture of the element and lead. You determine that 35% of the origin
One edge of a cube is measured and found to be 13 cm. the volume of the cube in m3 is ________.