taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which parts of this excerpt from Christopher Marlowe’s The Tragical History of Doctor Faustus bring out the theme of forbidden knowledge?
. Using the order of operations rule, solve the following: 12 ÷ 2 + 4 – 2 × 3 = ? A. 4 B. 36 C. 24 D. 0
Select the correct word to complete the sentence. TheirThey'reThere coming in about three weeks.
The Netherlands was the first nation built on _____. socialism capitalism communism democracy
The sum of two consecutive integers is 125. What is the largest of the two numbers?
how many 1/4 teaspoon doses are in 7/8 teaspoon of medicine
how do you solve (3.2×(6.1×6.3)) -2.8 with PEMDAS
which of the following is an example of the barter system
What are some social, political, and economic conditions in a nation or empire that may lead to absolutism
(1) Brenda would have liked to have taken her vacation at the beach. (2) However, the weather forecast on the television called for rain. (3) Also, her fiancé,