1975624
1975624 1975624
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Twelve large bottles of water cost $9.
a. How many bottles can you buy for $3?
b. What is the cost per bottle of water?
c. How much would 7 bottles of water cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

A. 4

B. $0.75

C. $5.25

Explaination:

A. 12/3=4

B. 3/4=$0.75

C. 7×0.75=$5.25

Answer Link

Otras preguntas

how do you do expanded form in three ways to the number 37,917,545
writing in math use counters tell how to make 10 when adding 8 5
What is 1.65 divided by 100?
What is the value of expression? 6^-7*6^4 A. 6^-3 B. 6^-11 C. 6^-28 D. 6^11
five more than s squared
Rosie the Riveter was one of the most successful propaganda campaigns of the Office of War Information (OWI). What best describes the objective of the OWI? A. T
The three traits an entrepreneur must possess to be successful are _____. a. motivation, humility, and decision making b. conflict management, motivation, and
Which three major rivers flow through the land claimed by france
Please Help. I need to know how to get the answer.
What is a positive connotation for odd?