anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Between which two integers does square root 120 fall?
The central aspect of a person's well-being is his or her spiritual health. True False
I NEED HELP WITH ALL OF THEM The last one you change the verb to make the sentence correct too after you
Name one reason life was impossible on early earth
solve for 4.55 x 10^15 - 7.4 x 10^11. For anyone who is confused, "^" this means exponents.
As air temperature approaches the dew point, what happens to the relative humidity?
Lucy is a dressmaker she sews 4/7 of a dress in 3/4 hour. At this rate, how many dresses Lucy sew in one hour
Instructions:Select the correct answer. Whose unexpected reaction after one of George Whitefield's sermons demonstrated how powerful Whitefield's preaching styl
What is 2(3y+4)=20-3y
The Value of the 7 in 507,264 is ten times e value of the 7 in witch number? A. 493,725 B. 587,291 C. 672,439 D. 714,093