wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do aerobic bacteria differ from anaerobic bacteria? a. Aerobic bacteria are poisoned by oxygen and anaerobic bacteria are not. b. Aerobic bacteria do not ha
What is the slope of the line “ -3x+5y=2x+3y “ please help?
Why would your muscle cells need to be supplied with more food when there is lack of oxygen that where there is plenty of oxygen present?
Why do you think the boxers murdered missionaries and attacked foreign legations?
The pritikin diet often produces considerable reduction in blood cholesterol levels. a. True b. False
Stars do not exist as separate entities in space, but instead belong to large groups of other stars that are held together by the force of gravity. what is the
The area of a square is defined by, A(x) = x 2 - 6x + 9. What is the length of a side of the square?
the failure of a cell to react in a normal matter to insulin is most likely the result of a problem with
More than 20,000 people’s lives are affected by driving a motor vehicle true or false
Tell me the answer for this problem