TsGxBeN TsGxBeN
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

a large tub of popcorn costs 3.80 and holds 200g a regular tub of popcorn costs 3.50 and holds 175g ,which is better value for money?

Respuesta :

DarkAngle1
DarkAngle1 DarkAngle1
  • 03-10-2016
175 grams is your answer I divided both of them.
Answer Link
absta2710 absta2710
  • 03-10-2016
200g because it's only 30 p more for an extra 25g
Answer Link

Otras preguntas

find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
take 2 identical bowls filled with water.shine a spotlight on one and place one away from the spotlight in the same room. which shows higher evaporation and why
take 2 identical bowls filled with water.shine a spotlight on one and place one away from the spotlight in the same room. which shows higher evaporation and why
The Habsburg Empire did all of the following EXCEPT A. take control of Hungary, Croatia, and Slovonia. B. lose their Holy Roman Empire in Germany. C. remain a c
What is the probability of someone correctly guessing your Social Security number? (Assume all digits 0-9 are available for use)a
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
what is force ?is it desirable or undesirable?
How would you define psychological realism?
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
How would you define psychological realism?