Sprinklespuffle Sprinklespuffle
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Yadira paid $84.28 for 4 DVDs. All 4 DVDs were the same price. How much is the cost of 1 DVD?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

$21.07 is the answer

Divide $84.28 by 4, you will get 21.07 which will be the answer....I hope this helped you

Answer Link

Otras preguntas

Janie has $3. She earns $1.20 for each chore she does and can do fractions of chores. She wants to earn enough money to buy a CD for $13.50. Write an inequality
A temperature of 1.64◦F corresponds to Answer in units of ◦C.
Which factor determines the organization of political parties at the local level
During a hot day, warm and moist air rises and cools in the atmosphere. Which even would occur next on such a day? A. Condensed droplets would gather to become
The volume of gas a balloon can hold varies directly as the cube of its radius. Imagine a balloon with a radius of 3 inches can hold 81 cubic inches of gas. H
What percent of 8 is 4; 1; 5?
The length of a rectangle is x times the square root of 100. The width is one-half y more than three-halves x. Given that the area of the rectangle is 125 cm2,
A surf instructor has an initial fee of $12 and charges $8 per hour for lessons. Write a linear equation that represents the total cost of surf lessons after a
how to find the exponential function y=ca^x, with points (1,2) and (2,1)
Can someone help me do math because I am having a breakdown rn because I don’t get it