ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

y2 + 15y +56 = (y + 7)(y+) y +7 y - 7 y-8 y - 8 Find the number after y+
What substance does a neutral substance release?
Two cards are selected at random from a standard deck of cards. What is the probability that you select a king or a queen? (If your answer will reduce, you shou
if -2x = -14 what is the value of x
How did the Ku Klux Klan impact the South after the Civil War? PLEASE HELP!
If you sleep an average of 7.5 hours each night, how many hours do you sleep in a year?
When I have the hiccups, why do they last for up to an hour for me, and what can I do to stop them quickly?
Pentagon A’B′C′D′E’, is the image of pentagon ABCDE under a dilation with a scale factor of 5/2
Please answer this question now only answer if you know the answer
A group of patients select from among 38 numbers, with 18 odd numbers (black) and 18 even numbers (red), as well as 0 and 00 (which are green). If a doctor pays