christianamehn christianamehn
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Fiteen packs of fruit snacks cost $3. How much do 5 paxks of fruit snack cost?​

Respuesta :

yrajkumari
yrajkumari yrajkumari
  • 02-12-2020
15/3 = 5/x

15x = 15

X = $1
Answer Link

Otras preguntas

A northbound bus and a southbound bus are at a bus stop at the same time. The northbound bus returns to the bus stop every 20 minutes and the southbound bus ret
Locate the verbal in the following sentence and identify its type. Kathy picked up the pieces of broken glass. infinitive participle gerund
Find the volume of the square based pyramid.
Ask a question. Get an answer. tm User: 3) Define the term premises
two more than the product of -5 and a number x is 5...what is the number
Which are useful for measuring position north or south of the equator? a.lines of latitude b.lines of longitude c.index contours d.map legends
Jamal has the following choices for his pizza: white sauce or red sauce; white cheese or yellow cheese; and mushrooms, pepperoni or sausage. What is the probab
Amoebas prey upon algae in aquatic environments. a. True b. False
Greenland is a province of which Nordic country? a. Iceland c. Denmark b. Norway d. Sweden
The Mars cereal company has 2 different boxes for Mars cereal. The large box is 8 inches wide, 11 inches high & 3 inches deep. The small box is 6 inches wid