tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

Why is basic research important to technological development ??
4(2x-3)=6-(3-2x) solve for the variable
help me please !! which one is it
What is the primary muscle used in a dumbbell incline bench chest press?
Which ordered pair is a solution of the equation? 2x+3y=10 Choose 1 answer: (Choice A) A Only (2,2) (Choice B) B Only (1,3) (Choice C) C Both (2,2) and (1,3)(1,
Identify the property used in this equation: 3 + [7 + (–4)] = (3 + 7) + (– 4) Evaluate the expression above.
How do I simplify 5x + -2x + 6x + -x + 3x + 15x. ?
Brandon is an industrial-organizational psychologist who has been hired by a large hotel chain to determine why their turnover rate is so high for their maids.
Justin runs on a track that is 1/4 mile long. Today, Justin ran around the track in 13 1/2 minutes. Did Justin run faster or slower than 6 miles per hour duirng
Help don’t know it Also 42