caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

!URGENT! PLEASE HELP ME!! IF YOU ANSWER CORRECLTLY I WILL MARK YOU AS A BRAINLIST USER!
How many ways are there to distribute n graded homeworks to n students such that none of them gets their own homework back?
The guilds, banks, and money systems, which began in Medieval Europe,
PLEASEEEEE HELPPPP ASAP NEED TO GET RIGHT!!!! WILL GIVE THANKS
How many significant figures are there in the measurement 0.003 kg? A. 1 B. 2 C. 3 D. 4
How do I solve this? (Geometry)
In which of the following units is acceleration expressed
50 POINTS GIVING BRAINLIEST ALSO!!!!! Examine the theme statement and select the quote that best supports the statement. ______________________________ Nestor h
solutions can be made in various ways. which could be the composition of a solution? A. Two solids in a liquid B. Two solids C. A gas in a liquid D. Two gases
If an object has 2 mililiters of volume and 10g calculate the density, the g = Grams.