jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

Why is living important
Solve the simultaneous equations 2x+3y=-3 3x-2y=28
simplify p8/p2can you help me with this question...anyonnnneee...????
What are Some of the Most Common Energy Sources?
Simplify (2x + 3)(x – 4) = ?
7 facts about water of southwest region
If 5x^2 - 15x = 0 and x ≠ 0, find the value of x. (A) -10 (B) -3 (C) 10 (D) 5 (E) 3
How many different ways can you group a red apple, a green apple, a tomato, and a banana? (For example , I'll place apples in one group, and non-apples in anoth
how can astronomers use rocks from the moon to estimate the age of the solar system ?
a spinner is divided into 8 equal sections. 5 sections are red and 3 are green. if the spinner is spun 3 times, what is the probability that it lands on red exa