buckpayton4 buckpayton4
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand has to decide what to charge for thier produce. They need $10 for 4 apples

Respuesta :

nseguin2003
nseguin2003 nseguin2003
  • 03-12-2020

Answer:

$10 = 4x

Step-by-step explanation:

The "x" would represent how much the apples would cost. So next you would divide both sides by 4x and then it would leave you with 2/5.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
Alicia estimates that the surface area of a rectangular prism with a length of 11 meters,a width of 5.6 meters,and a height of 7.2 meters is about 334 cubic met
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
An airplane travels 3,260 kilometers in 4 hours. What is the airplane’s average speed?
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
Jim’s allowance is $1.20 per week. Stan’s is 25¢ per day. How long will they have to save, if they save both their allowances together, before they can get a m
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?