M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

Please help me on this
What is the atomic mass of Chlorine?
Which of the following would you use to view organelles? hand lens compound light microscope electron microscope basic light microscope
1. Scenario: Stephanie has been driving for four years without any major auto accidents-until today. It was pouring rain when she left class, and within minute
which group settled the area of Hungary in the Middle Ages
Jesus' earthly life provides divine examples for Christian living. True False
A car experiences an average acceleration of 5.00 km/hr/s for 3.50 sec. What is the change in velocity of the car? 1.4 km/hr 17.5 km/hr 87.5 km/hr 87.5 km/s
Acelynn borrows $1337 to buy a four wheeler. The interest rate is 4% for the 14 year loan. Q: A: How much interest will she pay back for the money borrowed?
how many cans will your school need to collect to recycle one ton
Show that the relationship between impulse and the change in momentum is another way of stating Newton's second law of motion.