brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Write the importance of energy in 9 points
Find the value of x. A.124 B.57 C.72 D.90
Turn into passive form Who looked after the children for you?
If you have 8 package of salt.You tear two packages of salt.You pour two packages of salt in container.You use two packages of salt in dishes.now how many salt
What part of western food industry was among first to start large scale production
How did the Age of Exploration contribute to the rise of a con economy? A. It reduced the economic importance of natural resources compared to manufactured good
If (8z − 9)(8z + 9) = az2 − b, what is the value of a?
Explain what 10CLS program does and the write the output​
how to treat animals?​
which aspect of el nino can give scientists a preview of earth as temperatures rise with global warming?