mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

This Is for today help!!
A net force acting on a 5.0 kg box produces an acceleration of 4.2 m/s2. What acceleration will the same net force cause on a 2.8 kg box?
The diameter of the washers are required to be between 1.53 millimeters and 1.65 millimeters long. Any washers that do not meet this requirement must be discard
How can HTML be used to express personal value?
Which sentence uses the underlined academic vocabulary word incorrectly? A. Authors work to find specific proportions when they paint a human face. B. Based on
Bare rock Colonised by pioneer species (e.g. moss) Decomposition creates a layer of topsoil Grasses grow and displace the pioneer species More nutrients in soil
Use the text of the opinion piece, "What's for Lunch," and your completed graphic organizer to answer the question below. Include evidence from the article to s
Help please! 50 points! Troll answers WILL be reported
What technique helps to create a base for styling?
Help me please :) Thanks