rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

In the early 1900s in the u.s., fears about opium and cocaine were closely linked to
The boy woke up. Today he and his dad were going fishing. They got in the car. They drove to the lake. They fished from the pier. The sun was hot. The two ate a
the diameter of a bicycle wheel is 2 feet about how many revolutions does the wheel make to travel 2 kilometers
What happens to the nuclear membrane after prophase?
what was the impact of the Soviet command economy adopted during the mao era
Use the concept of specific heat to analyze the following observation. Two pieces of metal with exactly the same mass are placed on a surface in bright sunlig
Given that ABC ~ DEF, solve for x. [ No random answer or ill report.]
Which triangles in the diagram are congruent? triangle 1 and triangle 2 triangle 1, triangle 2, and triangle 3 triangle 1 and triangle 3 triangle 1, triangl
What's 4x+2y=10 X-y=13
Help me please I do not get it