msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

what is the setting of “the Raven”
When are the gravitational attractions are greater when large or small?
How do conflicts throughout a story most affect the plot? O Conflicts help describe settings and characters in great detail O Conflicts are a way to share chara
Raw shell eggs must be received in refrigerated equipment that keeps them at a temperature of _______ or less. A. 41°f B. 45°f C. 50°f D. 70°f
What body of water is most likely to be the center of roman trade
By virtue of their familiarity in a foreign country or region, _____ are a valuable source of information for a Joint Task Force commander who may have neither
There are 24 times as many non-vegetarian students as vegetarian students. If there are 1200 non-vegetarian students, how many students are vegetarian?
name 5 of the most important people ever
Which one makes this sentence a metaphor? Our land of full of things to eat. The underlined words are “full of things to eat” a: like a giant garden b: generous
9 - 4(7x - 8x) = x - 3