emmcintyre02
emmcintyre02 emmcintyre02
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

WILL MARK BRAINLIEST Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for $18. Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for $9.50. Find the cost
of each item.

WILL MARK BRAINLIEST Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for 18 Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for 950 Find the cost of each i class=

Respuesta :

easyjelly123 easyjelly123
  • 01-02-2021

Answer:

Yogurt : 0.5

Granola Bars: 1.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

describe how the declaration of independence has been a guiding force in U.S. history from 1776 until today
Which of the following sentence is correct A.clause is a group of related words ,but a phas is not
HELP PLEASE! What is the reason for Statement 7 of the two-column proof? A) Angle Addition Postulate B) Linear Pair Postulate C) Ruler Postulate D) Angle Congr
163 in =____yd___ft___in
85443/432 help long division
Which is the correct equation for the following graph? A.) Y = 3x – 5 B.) Y = -3x + 5 C.) Y = 1/3x – 5 D.) Y = 3x + 5
if f(x)=6x-4 what is f(x) when x=8
I need help with Math
Where did the Aztecs expand to
Which of the following audiences would be most likely persuaded by primarily using chats and graphs, facts, and statistics? A) a high school football team B) a