p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

what is 50+60 i need help
Answer number 5 a,b,c,d,e pls thanks
Write the equation so that a = 1: x2 + -6 x = -13 Complete the square: x2 – 6x + = –13 +
Which of the following was not a title taken by Augustus? O Pontifex maximus O Princeps O Augustus O Emperor O None of these
solve the question x - 2 = long division 4x
4000+48 yygttccrcrccr
Roxy's new employer pays employees bimonthly, which is twice a month. She'll earn $30 per hour with the new company. She plans to continue making extra money by
A one-day pass to an amusement park costs $40. A round-trip bus ticket to the park costs $5. Write two equivalent expressions to find the total cost of a one-da
According to the Law of Conservation of Matter, if I have an Oreo cookie that weighs 20 grams and I crush it into crumbs for a recipe, how much do the crumbs we
1/10 + -9/10 = what in fraction form