ObiAni
ObiAni ObiAni
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

pls help or i will get an F
one easy question

pls help or i will get an F one easy question class=

Respuesta :

billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 03-02-2021

Answer:

p = 5.88/3 –.75

The original be price was $1.21 per lb pound

Step-by-step explanation:

To find the new price per pound, divide 5.88 by 3.

Then subtract .75 from the new be price to find the original price.

5.88/3 = 1.96

1.96 –.75 = 1.21

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of y?
A patient is interested in yoga but asks his doctor if it is safe for them. Which contraindication would prevent the provider from recommending this type of the
HELP ME! DUE IN 5 MINUTES! A group has an equal number of adults and children. When n oranges are given to the group, each adult gets two oranges while each chi
What is the value of x? Enter your answer in the box
Psychoneurimmunology is the study of which of the following?​
A system of equations and its solution are given below. system A -x - 2y=7 5x - 6y=-3 solution (-3,-2) Choose the correct option that explains what steps were f
In ⊙L, m∠NMO=9x−3 and m∠NPO=4x+12. Find mNO.
Multiple Choice Which of the following is a reason an individual might compromise his or her values? A. competition B. financial rewards C. fame or recogniti
Dinoflagellates can perform photosynthesis and provide energy for themselves and for the coral that they live near. The coral provide protection to the dinoflag
HELP PLEASE????!!!!!!!!!!!