kellthekell12 kellthekell12
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

The granola Summer buys used to cost $6.00 per pound, but it has been marked up 15%.

How much does it cost her to buy 2.6 pounds of granola at the new price?

Respuesta :

PoloFlo928
PoloFlo928 PoloFlo928
  • 02-02-2021

Answer: $17.94

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the ability to complete full range of motion in a particular joined area?
A flag measures 110 feet by 55 feet. Find it’s area
Please fill in the table below, indicating how many chromosomes and DNA molecules there are in one cell at the end of each of the different stages of mitosis or
What is the value of
Expectancy theory implies that linking an increased amount of rewards to performance will increase motivation and performance. Followers of cognitive evaluation
-8x+4=36 What is the solution to this equation
I’m in Algebra 1... x(x–5)=14
how do i answer this question?
Defining congruent triangles
A group of people lives in a chaotic country that has been devastated by war. There is no government or law enforcement, so people are able to kill and steal fr