lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

I REALY NEED HELP! A number line contains points Q, R, S, and T. Point Q is on the coordinate 24, R is on the coordinate 28, S is on the coordinate 29, T is on
In his address at Rice University what does Kennedy argue
For each of the following sentences, tell whether the verb is in the active or passive voice and state the tense of the verb. a. The campers enjoyed the scary
What effect does Bryant's use of personification of nature have on the theme of the poem "Thanatopsis"
What kind of water makes up a lake? Select the three correct answers. A. Freshwater B. Seawater C. Groundwater D. Melted water
3x + 159 = negative-2x + 4.
Please help my with this math questions
if H(x)=4x-8 and j(x) = -x solve h{j(3)}
A worker produced a total of 198 mousetraps during a 6 hour run with no rejects and no downtime. A report states that this worker produced at a rate of 2 mouset
HELP If f(x)=2x-12, then f^-1(x)=?