Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Please Help Me with this question!!!!
If you begin at a location with the coordinates 0 degree lat. and 0 degree long., and first travelling east 1/3 of the way around the world, and then turning an
Juliana's doctor has suggested she begin increasing her intake of foods that contain plenty of vitamin D. Which foods might she add to her diet? Tomatoes, stra
1/2(18-5x)=1/3(6-4x)
WILL BE MARKED BRAINLIEST AND WILL GET POINTS!!! By what percent will a fraction change if its numerator is decreased by 50% and its denominator is decreased by
Look at the figure. How many different labeled rays are shown?
what is the equation for a hyperbola?
Does the brand of popcorn affect how many kernels are left unpopped
Karen was able to live in a coma for several years even when taken off the respirator. this is because parts of the body not under conscious control continue to
Beth is reading a book about weather. she stops and thinks about how she's seen storms approach from across town. this helps her understand what the book is say