diamondword767
diamondword767 diamondword767
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus purchase a 12 lb bag of Trail Mix he paid $10.80 find the price per pound​

Respuesta :

dorianlynman
dorianlynman dorianlynman
  • 02-02-2021

Answer:

.9

Step-by-step explanation:

12/10.80

=

.9

Answer Link
destiny3158 destiny3158
  • 02-02-2021
0.9 you have to divide the price $10.80 by how my any pounds Marcus purchased 12.
Answer Link

Otras preguntas

As Chelsea removes her clothes from the dryer, she sees sparks, which are examples of
Brainliest question please help me now plz
Q.How did tax cuts change life in America?1)People, especially the middle and upper class, had money to spend on goods2)Tax cuts were only for the poorest Ameri
Would a 51-foot ladder be long enough to climb a 50-foot wall? Sketch a graph and find your answer using a trigonometric ratio.
(Secret Life of Bees) May's letter makes June reconsider marrying Neil. a. true b. False
Jaime works as a Power Plant Manager. What are some tasks that he may be involved in?
What’s the resistance of the circuit
Some snake venoms are harmful because they contain enzymes that increase the rate of a reaction that destroys blood cells and tissue cells. The damage caused by
A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grap
The effects of experimental driving, recreational drinking and alcohol abuse are all