moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Read this excerpt from A Black Hole is NOT a Hole. Which fact is the author emphasizing in this excerpt? A black hole is the same size as the star that it is cr
How many molecules of H2O are in 8.54 moles of H2O? Select one: a)5.14 * 10^24 molecules H2O b)2.86 * 10^23 molecules H2O c)6.02 * 10^23 molecules H2O d)5.14 *
What are the most common motives for murder in general?​
When a 65 kg skydiver jumps from a plane, her speed steadily increases until air resistance provides a force that balances the force due to free fall. How fast
Write an argument for or against the idea of using controlled fires to protect wild areas, KWHL What do you know? What do you want to know? How will you learn?
A physically distant narrator often uses _____________ point of view.
5x^2+(m+n)x-6=nx^2+7x+p find the value of m ,n and p​
Miguel took 7 hours to read a 259-page book and Julissa took 5 hours to read a 175-page book. Who read more pages per hour?
Explain the van der Waal's pressure and volume correction in an ideal gas equation​
describe one day experience as a doctor q​