legendninja804
legendninja804 legendninja804
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On
Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought
another 5 lbs.
How much money did Mrs. Wise spend on apples on
Monday?

Respuesta :

aizawa1A
aizawa1A aizawa1A
  • 03-02-2021

Answer:

I think its $28

Step-by-step explanation:

Answer Link
daniil362108 daniil362108
  • 22-02-2021

Answer:

its 12

Step-by-step explanation:

i cheked 3 times 4 =12

Answer Link

Otras preguntas

3(+2)=6 what is x???
Tế bào là gì? Nêu cấu tạo của tế bào. So sánh sự khác nhau giữa tế bào động vật và tế bào thực vật.
please help asap ............
1. According to Kelleher, what is the first step in understanding the phenomenon of color? (20 Points) Think about it as a wave Research the spectrum and find p
Brian had $26 when he went to the fair. After playing 7 games, he had $15.50 left. Find the price for each game.Write the equation ​
What Does M mean chemistry
When you use an author's words or ideas in your own writing without giving that author credit, that is plagiarism. True or False?
The four cases below are all concerned with US Citizenship and the 14th amendment. Write a short response (1-2 paragraphs TOTAL) in which you explain how each o
Help for 20 Points please
Porfavor ayúdame es para hoy ​