Seudónimo Seudónimo
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

The unit price of a 128-ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64-ounce carton of milk has a unit price of 5.1 cents per ounce. Approximately how much money is saved by purchasing a larger jug instead of two cartons?
$0.38
$0.54
$4.27
$6.14

Respuesta :

IsabellaFlores1208
IsabellaFlores1208 IsabellaFlores1208
  • 03-02-2021
Pretty sure it’s $0.38. Hope this helped :)
Answer Link
Jaygoa5214
Jaygoa5214 Jaygoa5214
  • 05-02-2021

Answer:

$0.38

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

9. Separating funnel is used to separate immiscible liquids based on their __________​
How do you make puppets in Infinite Craft
Ratio of masses of a car and a bus is 1: 4 and their momentums are same. Calculate ratio of their kinetic energies​
Which food provides high protein?
Someone please help me
You take out a home loan for $205,000. The interest on this loan is fixed at 6.5% compounded monthly for 30 years. How much is your required monthly mortgage pa
Entries for Notes Receivable, Including Year-End Entries The following selected transactions were completed by Fasteners Inc. Co., a supplier of buttons and zi
I need help on figuring out what this equation is
kiss me if I'm wrong 1+1=63623756845493874975398769746793795634
what were the long term causes of the war of independence