nezzard12 nezzard12
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Micah buys 5 pounds of beef for $5.50. How much for 20 pounds?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

$22

Step-by-step explanation:

  1. $5.50=5 pounds
  2. $5.50 times 4=$22
  3. 5 pounds times 4=20 pounds

Answer: $22

Hope this helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a wonderful day/afternoon/night!!!

Answer Link

Otras preguntas

3 11/16 into a decimal
mr. Savage shoes 3 gallons of paint to cover 1350 sq ft of wall space at this rate how much paint will be needed to cover 1800 square feet ​
Laura mentions that employees will come back from tea break on time because they know it will let down their fellow work mates if they don't. What consideration
Coral reefs are ideal breeding grounds for a variety of fish and sea creatures, and coral is considered a foundation species. Unfortunately, coral reefs are fra
What is the difference between amino acids and carbohydrates?
3. The is the rigid top layer of the Earth made up of toc crust and operate This layer is thought to be broken into plates that move around on the Fund's suriac
Fact or Opinion? Statement Factor Opinion? Dogs are my favorite kind of animal.
please help with question below!
Which of the following reasons describes the motivation to launch a cyberattack? To sell online apps and games to an international audience To test the readine
What are some solutions that could help prevent racial discrimination?