catoush catoush
  • 04-02-2021
  • History
contestada

PLZ HELP ASAP !!! I WILL MARK YOU BRAINLIEST !!!
The United States paid France $15 million for 828,000 square miles of land as part of the Louisiana Purchase. What was the approximate cost per square mile?
A. $1700
B. $170
C. $17
D. $17,000

Respuesta :

Gaby0331 Gaby0331
  • 04-02-2021
The answer is for this is D $17,000
Answer Link
myuserwastaken
myuserwastaken myuserwastaken
  • 04-02-2021
the answer is C :) !!
Answer Link

Otras preguntas

I need help on model With math
Create two whole number division problems that have a quotient of 9 and a remainder of 5. Justify which is greater using decimal division.
Patrick o'zone decided to make a costume for st Patrick's day. He paid $9.20 for 2 2/3 yard of green fabric. What is the price per yard?
Help me what is 20 divided by 3
how many grams of 2Na + Cl2 would be required to produce 4 grams of table salt?
Which type of external conflict is reflected in this excerpt from act V of Romeo and Juliet?
What were patrick henry's favorite words .?
Why did the British occupy Egypt in 1882
what are the factors of 18
LINEAR FUNCTION HELP What is an equation for the linear function whose graph contains the points (−1, −2) and (3, 10) ? fill in the blanks y+ ____ =__ (x+1)