samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

Your cell phone company charges $50 per month for basic service, plus an additional $0.10 per text message. Let m represent the number of text messages and C re
a group of prokaryotes that live in extreme environments are what
How does Susan B. Anthony argue that women are entitled to vote?
The choice of words made by the author is called style. True or False
is an aptitude assessment that matches students with study programs at specific colleges and universities.
*NOTE: this is more of a civics question than a history one. Which action is an example of an "implied power"? A; Congress votes to raise income taxes. B: Congr
Our solar system is located in which part of the Milky Way? A) disk B) halo C) nucleus D) central bulge
Many guis incorporate tool tip help, displaying a small help message identifying the function of a command button when the cursor is placed over it. a. True
What's a positive connotation for vermin
lim x-->+ infinity (2^x)/x^10