Haileyamillion
Haileyamillion Haileyamillion
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

The cost of 6 motorcycles is equal to the cost of one SUV. If the SUV costs $30,000, find the cost of one motorcycle.

Respuesta :

The1Toad1Sage
The1Toad1Sage The1Toad1Sage
  • 03-11-2016
The answer is found when you divide 30,000 by 6.
The correct answer is 5,000, one motorcycle costs $5,000. Hope I helped.
Answer Link

Otras preguntas

Is atomic weight identical to atomic mass
A rock is rolling down a hill. at position 1, its velocity is 2.0 m/s. twelve seconds later, as it passes position 2, its velocity is 44 m/s. what is its accele
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32
Swimming near a strong current could cause you to drown. true false
People benefit from talking about their problems. true or false.
Supporters of a chartering a second national bank hoped that such an institution could do all of the following EXCEPT which one? A. fund wars B. make state fi
Swimming near a strong current could cause you to drown. true false
In a certain clothing store, 6 shirts and 3 ties cost $79.50,... and 3 shirts and 2 ties cost $41. Determine the cost of each shirt.
the sum of two numbers is 56 . the larger number is 18 more than the smaller number. what are the numbers?
When running a summer you should do which of the following? A. Include specific examples. B. Use your own words. C. Include quotes D. Use detailed descriptions