kosmic219 kosmic219
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

You budgeted $25.20 for buying snacks for a party, and spent it all on 8.5 pounds of nuts. Peanuts cost $2.40 per pound. Cashews cost $3.90 per pound. How many pounds of Cashews should you buy?

Thank you! :)

Respuesta :

NyomiT
NyomiT NyomiT
  • 01-03-2021

2.6 pounds based off what I did so I dont know

Answer Link

Otras preguntas

Under what circumstances do people have to make a copay
Vous pouvez m’aidez avec ma dictée je dois l’écrire au futur intérieur et l’imparfait
A __________ is a wound caused by a pointed object piercing the skin, such as a nail, a piece of glass, a weapon, or other debris.
Which is a sustainable practice? A.wind farms B.clear cutting C.flood irrigation D.overfishing PLSSS ANSWER QUICK
Compare the two fractions. Use >, <, or =. 4/6 [ ] 6/10
Can some one show me the steps to get the answer it’s a test and I need help
what do you call 211 for
What is the range of the function y=^3 sqrt x+8
What is the term for the relationship between printer and paper?
In at least 100 words, describe point of view in Gandhi's The Story of My Experiments with Truth, and how this affects the narrative.