gymkei4 gymkei4
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Rosa purchase two chocolate bars and six ice cream bars for each of her five friends chocolate bars cost $3 each and eat ice cream bars W dollars each which expression represents the total amount Rose has been on her five friends?​

Respuesta :

robynhatcher11
robynhatcher11 robynhatcher11
  • 01-03-2021

Answer:

3W

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The figure below shows a rectangular window.
A line that passes through (4,6) and has a slope of zero.
How did Indus Valley cities differ from cities of other early civilizations? o They had high walls. o They were planned out. o They had winding, narrow streets.
Question 1 of 10 W Which statement best describes expenses? A. Expenses only include money spent on the purchase of things you want. B. Expenses are money spent
A rental car costs $65.95 if 30 miles are driven and $75.95 if 50 miles are driven. Construct the equation in slope intercept form that represents the cost of a
A computer programmer can type 3.3 × 10 3 words per hour. How many hours does it take her to type 1.65 × 10 4 words?
how can you asses aristotle's golden mean
Pls help asap im confused
how can playing basketball develop specific fitness components?​
Can somebody write me a 5 sentence paragraph summary about geometry ??