ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

simplify -4z+2y-y+-18z a.-22z+y b.-14z+2 c.3y+22z d.y +14z
2. Explain in words how you plot the point (4, −2) in a rectangular coordinate system.
The areas of two similar triangles are 72dm2 and 50dm2. The sum of their perimeters is 226dm. What is the perimeter of each of these triangles?
What is the value of x
100 POINTS!!! HELP ME ASAP
how do chloroplasts set plants apart from other living things
Help me please. Based on the data in your tables, did the light-colored moths have a higher or lower survival rate after the Industrial Revolution?
Events and conditions that happen within an organization that are somewhat easier to deal with when responding to change are called a0 influences.
I ready help plz !!!!!!!
Which statement best paraphrases these sentences from the text