kaliyahj0702 kaliyahj0702
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jose buys cookies and oranges at the store. He pays a total of \$49.82 He pays a total of $4.81 for the cookies . He buys 7 bags of oranges that each cost the same amount. Write and solve an equation which can be used to determine much each bag of oranges costs.

Respuesta :

seanseantrimmel
seanseantrimmel seanseantrimmel
  • 12-03-2021

Answer:

7x+4.81=49.82x

x=6.43

Answer Link

Otras preguntas

is it better to save what you have or buy new things?
What is 10.04 rounded to nearest tenth?
Energy in the atom can be absorbed or released only in quanta of energy.
The Anasazi were ancestors to the _____ people.
Eva is at a sushi restaurant. She ordered 2 pieces of squid for a total of $3.50, 1 piece of eel for $3.25, 3 pieces of tuna for a total of $6.75, and 4 pieces
Olga’s family traveled 942 kilometers on the first day of their trip and 894.5 kilometers on the second day. How many more meters did Olga’s family travel o
Which country has the largest share of world exports? Select one: a. Japan b. Germany c. United States d. Saudi Arabia
1.34 milligrams is the same as how many kg
Is the way an author presents a character.
Compare the decimals 9,135.40 and 9,135.4.