raeganquarles raeganquarles
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound. What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys?

a. y=0.89+x
b. y=0.89-x
c. y=0.89/x
d. y=(0.89)x

Respuesta :

cheystyles
cheystyles cheystyles
  • 02-03-2021

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is 60 divided by 100 and why? ( I got 0.6 but I'm not sure ) plz hurry
Type of picture Paul Revere made of the Boston massacre?
How do you say I was born in the Philippines in Spanish
sophia has 3 pink tulips and 3 white tulips. what fraction of sophias tulips are pink
What is 60 divided by 100 and why? ( I got 0.6 but I'm not sure ) plz hurry
What is %15 of $35.15 What is %15 of $27.00
How did the alliances that formed in Europe after world war 2 form an "iron curtain" as described by Winston Churchill in a 1946 speech?
How did the alliances that formed in Europe after world war 2 form an "iron curtain" as described by Winston Churchill in a 1946 speech?
y varies directly as x. if x=5 when y=12 find x when y=30
how does the carbon cycle work in the desert