ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

one book costs £1.99 how much do four books cost?
Inflation causes the price of goods and services to __________ over time. a. fall b. rise c. vary d. freeze
48 gallons in 14 minutes write rate as a fraction
-x² + 4x - 4 = 0 Solve the equation
Which of the ordered pairs in the form (x, y) is a solution of this equation? 5x-y/3 = 13 (2, -9), (3, -6) a. The first is not a solution, but the second is. b.
Americans were angry with France during the presidency of John Adams because __________.
Salid bought 35 feet of window trim at a hardware store. The trim cost $1.75 per foot, including sales tax. If salid paid with a $100.00 bill,how much change sh
when we look at a leaf, we see the colors of light that are reflected off its surface. how does the relatively low flow of oxygen in green light?
Beneath earths surface, the temperature increases 10 degrees Celsius every kilometer. Suppose That the surface temperature is 22 degrees Celsius, and the temper
Write each ratio or rate as a fraction in simplest form. 9 inches of rain in 30 days