tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

mathematics help plz
In twenieth century u.s history what p[eriofs of relative of relatoive stablity and prosperity have followed times of warfare or civil disorder?
Find the total number of unit cube that fill the entire prism
Peter makes a trip from Chappaqua to Southampton, a distance of 360 miles, in 5 hours. At this rate, how many miles can Peter travel by train in 9 hours?
3x-4y>12 which order pair (x,y) satisfies
How can I make a short story
Which statement strays from the topic of a proposed school uniform? "Uniforms violate students' right to express themselves." "Some studies have shown that scho
Write the equation of the line that passes through (4, -8) and is parallel to the line y = -2x - 13.​
Match the author or character to the novel.
What are the adavantages of blue revolution?