kkirby0827 kkirby0827
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of nine 12-ounce cans of cola costs $7.50. A half-gallon bottle of the same cola is sold for $2.90. Which cola has a cheaper price, the cans or the bottle?

Respuesta :

ddwsdwdw ddwsdwdw
  • 03-03-2021

Answer:

Cola bottles are cheaper. Mark me brainliest!

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find a. Write your answer in simplest radical form.
Elite parking charges cost $15 for the first hour and $7 for each additional hour of parking. Write and equation to represent the cost (C) for parking (t) hours
LAST ONE LUVS:) thx for all the help!!
What does the medulla control? your balance sensory recognition voluntary muscle movements your heartbeat and breathing
Describe the movements that occur along each of the three types of faults. Describe the movements that occur along each of the three types of faults.
What is a main natural recourse in Canada?
Explain how the ideas and goals of the United States and the Soviet Union led to competition, disagreement, and mistrust.
1- example of motif text on Confesion by Anonymous.docx (5- 8 sentences) 2- example of motif text on Yong Buck by Anonymous.docx ( 5- 8 sentences)​
Is 2.99 irrational or rational?
⚠️PLEASE HELP DUE SOON⚠️ if y=2x-3/3, then x=?