frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

A radio station transmits waves at a frequency of 120MHz an a speed of 300 million m/s. Calculate the wavelength.
how did jazz demonstrate the independent spirit of the times?
What Is the National Prohibition Act?
First year profits of a business were $900 . Second year profits were $1200 . What percent of the first year profits were the second year profits.
In a titration, 45.0 mL of KOH is neutralized by 75.0 mL of 0.30M HBr. How much KOH is in 1.0 liter of the KOH solution ?
Describe William Shakespeare in one word
you are building a birdhouse that will have a volume of 128 in^3. the birdhouse will have the dimensions shown a. write a polynomial that represents the volume
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)
what are some interesting facts about the great sandy desert?
What substance is made during transcription and where does it occur