mariaasla
mariaasla mariaasla
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 25 apples is rupees 200 . the cost of 29 oranges is half the price of 25 apples. Find the cost of oranges.

Respuesta :

JustJordan00
JustJordan00 JustJordan00
  • 04-03-2021
Half the price of 25 apples is 100
100/29=3.45 rupees per orange
Answer Link
aaliyah106 aaliyah106
  • 04-03-2021
25 Apples cost 200 rupees and 29 oranges cost half of what the apples cost witch means the oranges cost 100 rupees.I
Answer Link

Otras preguntas

the sum of two integers is -1. the product of the integers is -72 find the integers.
The concentration of a solution can be expressed in (I ) milliliters per minute (2) parts per million (3) grams per Kelvin (4) joules per gram
In what month do we vote for President?
What are the two parts of the U.S. Congress?
During the Cold War, what was the main concern of the United States?
What does the judicial branch do?
How/why do copy machines produce o zone?
How do you multiply a decimal? For exapmple,2.4 times 3.5
A bird flies 2.8 due west and then 2.7 due north. Another bird flies 2.7 due west and 2.8 due north. What is the angle between the net displacement vectors for
What are two rights of everyone living in the United States?