il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

În figura 2 este reprezentat un triunghi ABC, dreptunghic în A, cu BC=32 cm și BD=8 cm, unde AD perpendicular pe BC, D apartine de BC. Punctul M este mijlocul l
What is the result of adding these two equations? \begin{aligned} 5x-y &= 6 \\\\ -2x+y &= 8 \end{aligned} 5x−y −2x+y ​ =6 =8 ​
Ten less the quotient If number and 3 is 6
3. If you’re good at geometry could you please help me?
What processes found at a convergent boundary will help form the following rock? Sedimentary Rocks:
Imagine you are an engineer who needs to test a scale model of a footbridge. It will be a 1/20 scale model. The footbridge will cross over a busy road and allow
Observa el siguiente dibujo, y sabiendo que el engranaje motriz tiene 14 dientes y gira a 4000 RPM, y el conducido tiene 56 dientes, responde: a) Se trata de un
What is Comparative Anatomy?​
The legal right to recover runaway slaves was granted by the Fugitive Slave Act. True False
Find the 7th term of the arithmetic sequence. 2, 13, 24, 35, 46,...